הקבלן מסר את המפתח, נכנסנו פנימה ומצאנו ליקוי בניה בדירה חדשה שלא גילינו בזמן אמת. למה זה קורה? מה אנו חייבים לדעת?

נתחיל מהסוף חברים, ליקוי בניה בדירה חדשה הוא לא סיבה למרה שחורה ואינו דבר לא מקובל או נדיר.

נכון, הקבלן שלנו מסר לנו דירה מהניילון שאמורה להיות מתוקתקת ומצוחצחת. נכון שפתאום אנו מופתעים לגלות לאחר חנוכת הבית פגם או ליקוי שלא ראינו בזמן אמת.

אריח עקום, חלק פגום בקיר שנעלם מעינינו, שיפוע לא נכון במקלחת ומים עומדים… כל אלה קרו, קורים ויקרו. זה יכול לתסכל ובצדק, כיוון שעשינו הכל כדי שניכנס לדירה עם חיוך ופתאום מגיעה הפתעה כזו. כעת נתחיל לשאול את הקבלן: כיצד ייתכן ליקוי בנייה בדירה חדשה לגמרי? תביעות ליקויי בניה גם הן אופציה לא נעימה מבחינתנו שאנו מתחילים לקחת בחשבון.

ומה עכשיו?

חשוב להבין, יש בידינו כלים להתמודד עם מצבים כאלה! חוק מכר דירות מתייחס לשאלת ליקויי בניה ולשאלת אחריות הקבלן לפגמים שהתגלו.

השורה התחתונה היא שהקבלן אחראי לתיקון כל הליקויים ועלינו לתת לו את הזמן הסביר לעשות זאת. הוא מודע לכך, וברוב המקרים יקבל את האחריות לכך שהליקויים אירעו במשמרת שלו. במידה והקבלן יטען כי אנו אחראים לנזקים, יהיה עליו להוכיח זאת. כל עוד אנו יודעים שידינו נקיות וכי הנזקים שגילינו אומנם אירעו בשל עבודה קבלנית לא תקינה בדירה – אנו יכולים להיות שקטים.

חוק המכר מכיר בחשיבות שני פרמטרים: תקופת בדק הבית של הדירה ותקופת האחריות עליה. בדק הבית רלוונטי מרגע הכניסה לדירה ובפרק זמן זה אחראי הקבלן לתיקון הנזקים שהתגלו. חשוב לזכור כי לכל ליקוי ספציפי יש את תקופת הבדק שלו. תקופת האחריות בחוק המכר, מתייחסת לפרק זמן של 3 שנות אחריות, המצטבר על פרק הזמן של תקופת בדק הבית והליקויים שהתגלו במהלכה, אם היו כאלה.

המשמעות היא שאנו לא לבד ושיש כתובת ברורה: הקבלן מטעם החוק אחראי על הליקויים ועל תיקונם.

בדק בית של מומחה

בדיקת מהנדס לדירה

אז אנו יודעים כיצד לטפל בבעיה כאשר היא כבר קרתה. ואולי פשוט עדיף למנוע אותה מלכתחילה?

כאשר אנו נכנסים לנכס שהשקענו ורוצים לחסוך אפשרויות כאלו או אחרות של ליקוי בניה בדירה חדשה ומושקעת, יש לנו פתרון פשוט: בדיקת מהנדס מומחה.

היתרון הגדול שלה הוא כמובן בבדיקה רשמית וקבילה משפטית. בדיקה כזו חוסכת את כל ההפתעות הלא נעימות של ליקוי בניה בהמשך. אין פירוש הדבר שאנו לא מאמינים לקבלן; אנו פשוט סומכים על עצמנו. בדק בית של דירה חדשה הוא חיוני ורלוונטי לא פחות מבדק בית של דירת יד שנייה, וחשוב שנפנים זאת.

כל בדיקה כזו הנעשית עם מיטב הציוד הטכני שמחייב חברת בדק בית מקצועית – משמעה שקט נפשי עבורנו.

ליקוי בניה בדירה חדשה

נסכם: ליקוי בניה אינו נדיר. הוא קורה והוא אינו בהכרח תוצאה של קבלן המנסה להסתיר מאתנו את האמת. לנו יש את הכלים לטפל בליקויים כאלה, לאחר ובמיוחד לפני הכניסה לבית.

אפשר ורצוי למנוע את האכזבות האלה, וגם אם כבר קרו, זה לא סוף העולם…

רוצים לחסוך כבר עכשיו את עוגמת הנפש, הריצות ושאר התסכולים של ליקוי בניה בדירה חדשה?

התקשרו כבר עכשיו עם אחד היועצים שלנו לשיחת ייעוץ חינמית והזמינו בדק בית של מהנדס מוסמך בשביל השקט הנפשי שלכם.